Pradžia Biržų rajono savivaldybė
Pradžia

Iš ciklo „Griaukime mitus“

Žmonės, turintys proto negalią, – bendruomenės dalis. Visuomenė į tokius žmones dažniausiai žiūri neigiamai. Natūralu, kad bijoma to, kas yra kitoniška, riboja žmogaus potencialą. Bendraujant su žmogumi, turinčiu proto negalią, dažnam atsiranda įtampa, nežinant, kaip elgtis, vengiama artimesnio bendravimo, kyla noras juos apsaugoti uždarius į institucijas, taip apribojant jų laisvę. Atsiranda įsivaizdavimas, kad jie kenčia dėl savo negalios.

  • „...žmonės dažnai sako, kai kurių žmonių mąstymas, jų intelektas yra sutrikęs, tačiau būtina suprasti, kad tai yra kitoks mąstymas, kitoks intelektas – jis nėra nei blogesnis, nei geresnis.“ – Birutė, jaunuolio, turinčio proto negalią, mokytoja.

Viena pagrindinių bendruomenės užduočių – įgalinti žmogų, padėti atsiskleisti jo stiprybėms, pažinti jų (ir jų šeimų) poreikius, lūkesčius, plėtoti paramos ir paslaugų bendruomenėje teikimo sistemas.

Kas žeidžia žmones, turinčius proto negalią?

  • „... žeidžia, kad visuomenėje plačiai paplitęs tokių etikečių kaip „kretinas, daunas, imbecilas, debiliukas ir kt.“ vartojimas. Visa tai rodo, kad mūsų visuomenė vis dar vengia sutrikusio intelekto žmonių ir nepripažįsta jų teisių bei galimybių.“ – Regina, 46 m., sesers, turinčios proto negalią, globėja.
  • „ ... žeidžia panika ir baimė Jūsų akyse, kai mes prieiname ir Jus užkalbiname. Nebijokite. Mes nepulsime ant Jūsų. Mes tiesiog norime draugauti ir bendrauti.“ – Kęstutis, 30 m.
    „Mano brolis gimė, turėdamas proto negalią. Man su juo nėra gėda prie aplinkinių. Man gėda dėl aplinkinių.“ – Dalia, 16 m.


Kokie tie mitai?
MITAS nr. 1. Vaikai, turintys proto negalią, gimsta tik socialinės rizikos šeimose.
TIESA. Šis įsitikinimas – iš viduramžių, kai negalia ir vargingumas buvo sugretinami. Iš tiesų vaikas, turintis proto negalią, gali gimti bet kokio išsilavinimo ir socialinės padėties šeimoje.
Įdomu! Žymaus aktoriaus Kolino Farelo sūnus turi angelmano sindromą. Silvestro Stalonės, Katie Price, Jono Travoltos ir Keli Preston vaikai turi (turėjo) autizmo sindromą.
MITAS nr. 2. Žmonės, turintys proto negalią, – nemokytini.
TIESA. Jie gali mokytis ir pasiekia pakankamai gerų rezultatų.
Įdomu! Ispanijoje vaikinas, turintis Dauno sindromą, baigė universitetą ir įsidarbino mokytoju. Kai kurių psichologų nuomone, Niutonui buvo būdingi Aspergerio sindromo – autistinio vystymosi sutrikimo – požymiai.
MITAS nr. 3. Žmonės, turintys proto negalią, negali dirbti.
TIESA. Nemažai šių žmonių gali atlikti buitinius, ūkinius darbus prižiūrėti aplinką, nesunkiai išmoksta amato: kloti plyteles, dirbti kelininkais, pagalbininkais virtuvėje, prižiūrėti gėlynus. Apytiksliai 0,5–10 proc. žmonių su autizmo sindromu turi neįprastų gebėjimų – nuo gebėjimo įsiminti smulkmenas iki neįprastai retų talentų.
Įdomu! Viena Olandijos įmonė, įdarbino žmones su autizmo sindromu. Darbą jie atliko labai kruopščiai, nes viena žmonių su autizmo sindromu savybių – pedantiškumas.
MITAS nr. 4. Žmonės, turintys proto negalią, – agresyvūs, todėl juos būtina laikyti atskirai.
TIESA. Smurtauti stebint kitų žmonių agresiją išmokstama tada, kai matoma, jog agresyvus elgesys padeda pasiekti tikslą, ir smurtu pasiekta nauda yra didesnė nei bausmė už tokį elgesį. Dažniausiai šių žmonių agresija būna nukreipta į save ir pasireiškia savęs žalojimu.
Kodėl mes apie tai kalbame?
Dalis žmonių, turinčių intelekto negalią, gyvena didelėse globos namų institucijose, tačiau nori gyventi kaip visi žmonės – nedideliuose namuose savo krašte (Biržų r. sav.), kuriuose turėtų savo kambarį, su pagalba galėtų pasigaminti valgį ir rūpintis savo buitimi, norėtų iš namų darbo valandomis vykti į užimtumo veiklas (dienos centrą, socialines dirbtuves) ar net darbą (!), o laisvu laiku lankyti parkus, muziejus, vykti į baseiną, svečiuotis pas draugus..


...todėl,

Kas? Dveji grupinio gyvenimo namai.

Kam? Žmonėms, turintiems intelekto ar psichosocialinę negalią.

Kur? Biržų r. sav.

Kodėl? Laikas eiti pirmyn: priimti vieniems kitus ir būti pilnaverčiais savo krašto bendruomenės dalimi.

Kaip visa tai atrodys? Grupiniai gyvenimo namai yra namai, kuriuose su darbuotojų pagalba gyvens po 10 žmonių, turinčių intelekto ar psichosocialinę negalią. Darbo laiku jie vyks į dienos centrą, socialines dirbtuves ar darbą. Laisvu laiku: tvarkysis aplinką, žais krepšinį, svečiuosis pas draugus, rūpinsis katinu, eis pasivaikščioti ir Jus sutikę pasisveikins.

Informacija parengta pagal: https://www.pertvarka.lt/wp-content/uploads/2016/09/SUTRIKES_intelektas_A4_lankst_final.pdf

Biržų rajono savivaldybės informacija