![Dalyvauta tarptautinėje konferencijoje „Iniciatyvos, skatinančios pabėgėlių iš Ukrainos integraciją“](/data/public/thumbnails/2022/06/resize_600x600_94e4556e-ec9c-4dd9-9961-b4fb5d136e13.jpeg)
Biržų rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vedėja, atsakinga už ukrainiečių apgyvendinimą ir koordinavimą Sandra Balčiūnienė ir Socialinės paramos skyriaus vyriausioji specialistė Jurga Serapinienė dalyvavo Tarptautinės migracijos organizacijos (IOM) Vilniaus biuro ir Europos migracijos tinklo (EMN) organizuojamoje tarptautinėje konferencijoje „Iniciatyvos, skatinančios pabėgėlių iš Ukrainos integraciją“.
Konferencijos tikslas - pristatyti nacionalinių institucijų, nevyriausybinių organizacijų, privataus sektoriaus ir pilietinės visuomenės iniciatyvas, kuriomis aktyviai stengiamasi suteikti prieglobstį ir būtiną paramą nuo karo bėgantiems Ukrainos ir trečiųjų šalių piliečiams. Renginio metu buvo pristatomos Lietuvos ir kitų šalių, priimančių pabėgėlius iš Ukrainos, patirtys apgyvendinimo, integracijos į darbo rinką bei vaikų užimtumo temomis.
Šiuo metu Ukrainą jau paliko 8 mln. gyventojų. Ukrainos ambasadorius Lietuvoje Petro Bešta padėkojo lietuviams bei nevyriausybinėms organizacijoms už politinę lyderystę ir pagalbą Ukrainai. Taip pat už iniciatyvas, padedančias Ukrainos vaikams. Lietuvoje šiuo metu prieglobstį rado 57 tūkst. ukrainiečių (21 tūkst. iš jų nepilnamečiai vaikai).
Ukrainiečiams padėti „Stiprūs kartu“ įkūrėjas Edmundas Jakilaitis pristatė savanorystės iniciatyvas Lietuvoje. 27 asmenų grupė, prisiekusi šaulių sąjungai dar trys savaitės iki karo pradžios pradėjo ruoštis pagalbos teikimui karo pabėgėliams. Buvo nuspręsta, kad nei vienas atvykęs į Lietuvą negyvens mokyklose, stadionuose, o gyvens žmonių namuose, kaip sesės ar broliai. Todėl 2022 m. vasario 24 d. pradėjus viešinimo kampaniją ir paleidus sistemą stipruskartu.lt, dienos pabaigoje jau buvo užregistruota 1,5 tūkst. apgyvendinimo pasiūlymų privačiuose būstuose, o per visą laiką 15 tūkst. Taip pat buvo įkurtas pabėgėlių centras Lenkijos-Ukrainos pasienyje, kuriame 5-6 val. buvo galimybė pailsėti, pavalgyti, vaikams buvo įrengtas žaidimų kambarys ir sulaukus autobuso važiuoti į Lietuvą. „Stiprūs kartu“ autobusais buvo atvežta 10 tūkst. ukrainiečių. Šiuo metu yra organizuojamas pavežėjimas iš Kauno, norintiems grįžti į namus. Pranešėjas informavo, kad jį nustebino tai, kad lietuviai nori dalintis, nieko už tai neprašydami. Yra skiriama valstybės pagalba ukrainiečius savo būstuose apgyvendinusiems asmenims, jie gali gauti kompensaciją už pirmą apgyvendintą žmogų 150 eurų ir už kiekvieną paskesnį po 50 eurų, tačiau šia kompensacija pasinaudojo tik 10 proc. Lietuviai labai geranoriški, jie nori prisidėti savanoriaudami, aukodami, nori būti naudingi.
Čekijos užsieniečių reikalų policija nuo vasario 24 d. oficialiai užregistravo 371 tūkst. pabėgėlių iš Ukrainos. Pagal 1-am gyventojui tenkantį priimtų ukrainiečių skaičių Čekija pirmauja Europos Sąjungoje. Įdomu tai, kad šioje valstybėje laikinoji apsauga suteikiama jau pirmą dieną tik atvykus į šalį. Įkurtuose pabėgėlių centruose ukrainiečiams vienoje vietoje suteikiama visa informacija: yra įdarbinimo padaliniai, galima atsidaryti banko sąskaitą, susitvarkyti sveikatos draudimo klausimus. Pabėgėlių centrų veiklą koordinuoja ugniagesių tarnyba ir NVO.
Nepaprastoji padėtis Moldovai yra milžiniškas iššūkis. Nuo karo pradžios į šią šalį atvyko 450 tūkst. ukrainiečių. Pati šalis yra ekonomiškai neišvystyta, tad suteikti gyvenamą vietą ir sudaryti sąlygas švietimui ir sveikatos apsaugai yra neįmanoma. Lietuva padėjo šiai šaliai perimdama 2 tūkst. ukrainiečių ir sudarydama sąlygas jiems rasti prieglobstį.
Užimtumo tarnybos direktorė pristatė padėtį darbo rinkoje. Iš 57 tūkst. atvykusių ukrainiečių 30 proc. turi aukštąjį išsilavinimą. Užimtumo tarnyboje registruota 13,4 tūkst. 12,7 tūkst. jau įsidarbino Lietuvoje. Palyginimui Latvijoje įdarbinta 1 tūkst.
Vaikų teisių ir įvaikinimo tarnybos duomenimis į Lietuvą atvyko 1,052 tūkst. nelydimų vaikų. Iki 03.31 buvo 1 tūkst. užsiregistravusių šeimų, kuriuos norėjo priglausti tokius vaikus.
Lietuvoje gyvenantys vaikai turi galimybę mokytis mokyklose, gauti neformalųjį švietimą, lankyti darželius nemokamai. Yra sukurta svetainė https://ukrainiankids.lt/, kurioje teikiama informacija apie stovyklas, būrelius, renginius skirtus vaikams.
Biržų rajono savivaldybės informacija