Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai atkreipia daugiabučių gyventojų dėmesį, kad siekiant apsisaugoti nuo legioneliozės, būtina tinkamai prižiūrėti vandens tiekimo sistemas. Todėl gyvenamųjų ir kitų pastatų savininkai, valdytojai turi užtikrinti, kad karštas vanduo visose pastatų karšto vandens sistemose būtų 50–60°C, o šalto vandens temperatūra turi būti ne aukštesnė nei 20°C. Karštas vanduo turi cirkuliuoti. Gyventojams rekomenduojama neleisti vandeniui užsistovėti, jei jis buvo nenaudojamas ilgesnį laiką (ilgiau nei savaitę: atostogų, komandiruočių metu ir pan.), prieš pradedant vartoti, reikėtų leisti vandeniui nubėgti keletą minučių. Taip pat būtina prižiūrėti ir valyti dušus, valyti ir dezinfekuoti dušų galvutes ir čiaupus, kad nesikauptų nuosėdos. Kartą per metus rekomenduojama išvalyti ir dezinfekuoti vandens šildytuvus. Po vandens šildytuvų ar vandens tiekimo sistemų remonto, prieš šildymo sezoną rekomenduojama karšto vandens sistemas 2–4 val. dezinfekuoti chloro preparatais arba atlikti terminę dezinfekciją (termošoką).
Jei daugiabučių namų šildymo ir karšto vandens sistemos neatitinka daugiabučio namo šildymo ir karšto vandens sistemų privalomųjų reikalavimų, šilumos tiekėjas ir (arba) daugiabučio namo šildymo ir karšto vandens sistemų prižiūrėtojas (eksploatuotojas) pagal kompetenciją raštu privalo apie tai informuoti daugiabučio namo savininkus, daugiabučio namo bendrojo naudojimo objektų valdytoją ir Valstybinę energetikos reguliavimo tarybą. Darbus šiems reikalavimams užtikrinti pagal kompetenciją atlieka daugiabučio namo šildymo ir karšto vandens sistemų prižiūrėtojas (eksploatuotojas), o kitų darbų atitiktį daugiabučio namo šildymo ir (ar) karšto vandens sistemų privalomiesiems reikalavimams užtikrina daugiabučio namo bendrojo naudojimo objektų valdytojas ne vėliau kaip per ketverius metus nuo pranešimo apie daugiabučio namo šildymo ir (ar) karšto vandens sistemų privalomųjų reikalavimų neatitiktį gavimo dienos. Šių darbų išlaidas apmoka daugiabučio namo butų ir kitų patalpų savininkai. Lietuvos Respublikos valstybės paramos daugiabučiams namams atnaujinti (modernizuoti) įstatymo numatyta tvarka yra teikiama valstybės parama šių darbų išlaidoms kompensuoti.
Aplinkos projektų valdymo agentūra kviečia iki 2025-07-23 teikti paraiškas daugiabučių namų vidaus šildymui ir karšto vandens sistemoms modernizuoti. Daugiau apie tai skaityti čia.
****
Pagal Šilumos ūkio įstatymą „prie šilumos tiekimo sistemos prijungtas daugiabučio namo šildymo ir karšto vandens sistemas, turi prižiūrėti (eksploatuoti) pastato šildymo ir karšto vandens sistemos prižiūrėtojas (eksploatuotojas). Teisę reguliuoti (nuotoliniu būdu ar kitaip daryti įtaką) namo šilumos punkto įrenginių darbą, laikydamasis nustatytų higienos normų, turi tik pastato šildymo ir karšto vandens sistemos prižiūrėtojas (eksploatuotojas) arba atitinkamą kvalifikaciją turintys daugiabučio namo bendrijos atstovas ar daugiabučio namo butų ir kitų patalpų savininkų išrinktas jų įgaliotas atstovas.
Pastato karšto vandens temperatūra matuojama ir reguliuojama šilumos punkto įrenginių valdymo sistema. Pagal šiuo metu galiojantį teisinį reguliavimą šilumos punktuose yra įrengti temperatūros matavimo prietaisai (termometrai) karšto vandens tiekimo ir cirkuliacinio vandens sistemų vamzdynuose, tačiau šitie prietaisai neužtikrina legioneliozės prevencijos.
Siūloma nustatyti, kad projektuojant, statant naujus ar rekonstruojant esamus šilumos punktus ir vidaus šildymo ir karšto vandens tiekimo sistemas, šilumos punkte būtų įrengta techninių sprendinių sistema, kuri užtikrintų legioneliozės prevenciją. Tai galėtų būti plataus spektro inovatyvi techninių sprendinių sistema, kaip pvz.:
- Karšto vandens temperatūros reguliatoriai, užtikrinantys karšto vandens temperatūrą atitinkančią higienos normos reikalavimus.
- Legionelų filtrai, kurie pašalina iš vandens legionelų bakterijas ir kitus mikroorganizmus (Ultravioletiniai vandens dezinfekavimo filtrai, HEPA filtrai arba aktyvuoto anglies filtrai).
- Cheminio dozavimo sistemos, kurios automatiškai į vandenį įleidžia chemines medžiagas, tokias kaip chloras ar ozonas, kurios sunaikina legionelų bakterijas.
- Informacinė sistema šilumos punkte, kurioje būtų įdiegtas elektroninis žurnalas fiksuoti (be žmogaus įsikišimo) vandens temperatūrą matuojančių prietaisų rodmenis ir reguliariai nuotoliniu būdu perduoti techninius šildymo ir karšto vandens sistemos rodmenis į tam skirtą elektroninį žurnalą, užtikrinant karšto vandens stebėseną, duomenų vientisumą ir patikimumą.
Parengta pagal Lietuvos Respublikos energetikos ministerijos,
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro ir
Aplinkos projektų valdymo agentūros informaciją