Š. m. vasario 9 d. Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas (toliau – Departamentas) kartu su socialiniais partneriais – Nacionaline tabako ir alkoholio kontrolės koalicija bei šios idėjos pradininke Asociacija „Mentor Lietuva“ – organizuoja nuotolinę diskusiją „Vaikystė šešėlyje: aš šalia, atpažink mane!”, kurios tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į problemas, su kuriomis susiduria alkoholį vartojančių tėvų šeimose augantys vaikai, skatinti jiems padėti bei kreiptis pagalbos. Didžiausias dėmesys bus skiriamas vaikams, pabrėžiant, jog, nors ir nematomos, alkoholio problemos šeimoje kuria nepalankią ir nesaugią jiems aplinką, įtakojančią ir suaugusiojo gyvenimą. Diskusijoje pranešimus skaitys Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, Nacionalinės tabako ir alkoholio kontrolės koalicijos, savigalbos grupės Alateen atstovai bei programos „Kurk Lietuvai” komandos narės. Remdamiesi moksliniais tyrimais renginyje dalinsimės gerąja patirtimi bei ieškosime būdų, kaip galime padėti alkoholį vartojančių tėvų šeimose augantiems vaikams.
Žalingą alkoholio vartojimą ir priklausomybę vis dar lydi stipri stigma. Opi problema slepiama nuo aplinkinių akių ir tai daro ne tik priklausomas žmogus, bet ir jo artimieji, o ypač vaikai, stengdamiesi įtikti tėvams ir taip tikėdamiesi sulaukti meilės ir šilumos, iš kitos pusės – likti nematomais dėl gėdos ir kaltės jausmų.
2016 m. paskelbtų Europos Sąjungos bendrųjų veiksmų dėl alkoholio (RARHA) projekto Standartizuoto Europos Alkoholio tyrimo (SEAS) rezultatai atskleidė, kad trečdalis vaikų Lietuvoje auga nesaikingai alkoholį vartojančiose šeimose. Alkoholio vartojimo sąlygojamos žalos tyrimo duomenimis, Lietuvoje 6 iš 10 smurto artimoje aplinkoje atvejų sukėlė neblaivūs asmenys. 2017 – 2018 m. Departamento ir Asociacijos „Mentor Lietuva“ atliktos apklausos „Alkoholio vartojimo problema šeimoje: apie visuomenę ir visuomenei“ duomenimis, beveik ketvirtadalis (24,5 proc.) apklausoje dalyvavusių asmenų nurodė, kad reikiamu momentu jiems nebuvo suteikta tinkama pagalba, ir tik 16 proc. asmenų sulaukė reikiamos pagalbos, tuo tarpu 80 proc. apklausos dalyvių, kurių šeimose buvo su alkoholio vartojimu susijusių problemų, nurodė augę globos įstaigose.
Departamentas maloniai kviečia nuotolinėje diskusijoje dalyvauti valstybės ir savivaldybių įstaigų bei institucijų atstovus, mokyklų socialinius pedagogus, visuomenės sveikatos specialistus, visuomenės sveikatos biurų, vaikų dienos centrų, atvirų jaunimo centrų ir atvirų jaunimo erdvių darbuotojus, nevyriausybinių organizacijų atstovus.
Su diskusijos programa galite susipažinti čia.
Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento informacija