![Parengta jaunimo problematikos tyrimo ataskaita](/data/public/thumbnails/2022/01/resize_600x600_savaitgali-sventojoje-posedziaves-jaunimas-tikino-kad-didziausia-problema-pajuryje-stokojama-vietu-k-503481b75ba44.jpg)
Jaunimo reikalų departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos rekomenduoja savivaldybėms atlikti jaunimo problematikos tyrimus reguliariai, kad būtų galima formuoti nuoseklią jaunimo politiką sprendžiant jaunimo problemas ir tenkinant jaunimo poreikius.
Jaunimo problematikos tyrimas Biržų r. buvo darytas 2011 m., t. y. prieš 10 m. Praėjus dešimtmečiui Biržų rajono savivaldybės jaunimo reikalų taryba inicijavo jaunimo problematikos tyrimą tam, kad įvertintų dabartinę jaunimo situaciją rajone, atskleistų problemas ir galėtų numatyti priemones jaunimo politikos įgyvendinimui.
Pastaruoju metu buvo atlikta nemažai tyrimų, skirtų jaunimo gyvenimo problematikai gvildenti. 2020 m. buvo darytas nacionalinis jaunimo problematikos tyrimas. Jame respondentų buvo ir iš Biržų rajono, tačiau palyginti nedaug. Savivaldybės šiame tyrime buvo suskirstytos į 3 grupes. Galima daryti prielaidą, kad šalies tyrimas ne visiškai atskleidžia atskiro regiono specifiką. 2021 m. prieš rengiant Savivaldybės strateginį planą buvo atlikta rajono gyventojų nuomonės apklausa ir atlikta stiprybių, silpnybių, galimybių ir grėsmių analizė. Gyventojų nuomonės apklausoje dalyvavo 38 jauni žmonės nuo 18 iki 29 m. Tai labai nedidelis skaičius, o amžiaus intervalas neatitinka jaunimo apibrėžiamo amžiaus – 14–29 m. Iš apklausos neaišku, į kuriuos klausimus atsakinėjo būtent jaunuomenė. Apklausos ataskaitoje teigiama, kad ne visi respondentai pateikė visus duomenis apie save (pvz., apie šeiminę padėtį, gyvenamąją vietą ir pan.). Iš gyventojų nuomonės apklausos paaiškėjo, kad jaunimo dalis, tenkanti rajono gyventojų skaičiui, yra didžiausia Panevėžio apskrityje (pagal Statistikos departamento duomenis metų pradžioje buvo 4350 jaunų žmonių). Iš šios apklausos paaiškėjo, kad jaunimas prastai vertina sveikatos paslaugas, Biržų rajoną vertina kaip jaunimui nepatrauklų, išsakomas pramogų, skirtų jaunimui, trūkumas, o kaimiškose vietovėse – vaikų / jaunimo laisvalaikio centrų poreikis. Galima numanyti, kad kai kurias nuomones išsakė ne pats jaunimas, bet kiti asmenys, kurie įžvelgė jaunimo problemas ar poreikius. Todėl iš šios apklausos galime matyti tik epizodiškus dalykus apie jaunimo gyvenimą Biržų rajone, per mažai apklausta jaunų žmonių, kad būtų atskleistas būtent jaunimo požiūris, iš atsakymų negalime daryti gilių kokybinių išvadų.
Norint pamatyti išsamesnę jaunimo situaciją nutarta vykdyti Biržų rajono savivaldybės jaunimo problematikos tyrimą, kad būtų apklausta kuo daugiau rajono gyventojų ir būtų atskleistos rajone gyvenančio jaunimo problemos.
2021 m. pradžioje pagal Lietuvos statistikos departamento duomenis Biržų rajone gyveno 22 305 gyventojai (2017 m. jų buvo 24 645), iš jų jaunuolių nuo 14 iki 29 m. amžiaus – 4350, kas sudaro 19,5% visų rajono gyventojų. Gyventojų skaičiaus mažėjimas pastebimas visoje Panevėžio apskrityje, jų tarpe ir jaunimo. Biržų rajone 2020 m. reorganizuotas mokyklų tinklas, nes kaimo mokyklose sumažėjo mokinių.
Savivaldybės jaunimo tarybai rūpėjo išsiaiškinti, kaip gyvena rajono jaunimas, kokių paslaugų jam trūksta, kokios sąlygos turėtų pagerėti, kad jaunimas norėtų gyventi Biržuose, todėl 2021 metų rudenį buvo atliktas Biržų rajono savivaldybės jaunimo probematikos tyrimas.
Tyrimo išvados:
1. Mokykloje tarp mokinių ir mokytojų bei bendraamžių mažėja fizinio smurto, bet psichologinis bendravimas nėra teigiamas.
2. Mokiniai praleidžia sąlyginai daug pamokų arba gana dažnai į jas vėluoja.
3. Dauguma jaunuolių, besirenkančių profesiją, nesidomi darbo rinka ir nesikonsultuoja su specialistais, todėl Jaunuoliai neranda juos tenkinančio darbo Biržų rajone arba dirba ne pagal specialybę.
4. Jaunimas per mažai aktyviai leidžia laisvalaikį, nesidomi kultūriniu gyvenimu.
5. Jaunuoliai mažai dalyvauja visuomeninėje ir politinėje veikloje.
6. Jaunimui trūksta laisvalaikiui ir sportui skirtos infrastruktūros, neformalių užsiėmimų.
7. Dauguma jaunuolių turi du ir daugiau draugų. Tai pozityvus rodiklis.
8. Daugumos jaunuolių aplinkoje yra žmonių, kurie palaiko, padrąsina, vertina.
9. Jaunuoliai su draugais dažniausiai linkę bendrauti SMS žinutėmis ir susirašydami internetinėse platformose.
10. Jaunuoliai bendraudami su draugais dažniausiai naudoja Messenger ir Snapchat platformas.
11. Daugumai jaunuolių patinka jų gyvenamoji vieta, jie jaučiasi saugūs, gerai įvertino kaimynystę, bet nurodė, jog gyvenamoje aplinkoje trūksta dalykų, skirtų jaunimui.
12. Jaunuoliams trūksta informacijos apie verslą: jie nežino arba nėra suinteresuoti dalyvauti pirmo būsto programoje jaunoms šeimoms, taip pat jaunuoliai nežino arba nėra suinteresuoti dalyvauti verslumą skatinančiose veiklose mokykloje ar už jos ribų.
13. Jauni žmonės nepakankamai skiria dėmesio sveikai gyvensenai.
14. Jaunimo tarpe plinta narkotinės medžiagos, populiarus rūkymas, neatsisakoma alkoholio.
15. Vis jaunesnio amžiaus jaunuoliai pradeda lytinį gyvenimą, tačiau apsisaugojimo (kontraceptines) priemones naudoja neatsakingai.
16. Iš atsakymų apie savijautą bei savivertę ryškėja, kad dauguma jaunuolių nesijaučia pasitikintys savimi, išgyveną nerimą, jaudulį.
Rekomendacijos Biržų rajono savivaldybei:
1. Skirti daugiau priemonių jaunimo fizinei ir psichologinei sveikatai stiprinti.
2. Mokykloms ieškoti priemonių pamokų lankomumui gerinti.
3. Stiprinti profesinį ugdymą, pasirengimą karjerai, plėsti profesinį informavimą ir konsultavimą.
4. Numatyti daugiau jaunimo įveiklinimo ir įgalinimo priemonių.
5. Ieškoti naujų būdų ir formų, kaip įtraukti jaunimą į pilietinį-politinį gyvenimą.
6. Skatinti neformalios veiklos įvairovę.
7. Rengti daugiau kultūrinių renginių, veiklų, patrauklių jaunimui.
8. Suteikti daugiau galimybių jaunimui sportuoti, kurti laisvalaikiui ir sportui pritaikytą infrastruktūrą, įtraukti jaunus žmones į infrastruktūros, laisvalaikio veiklų planavimą ir įgyvendinimą.
9. Rūpintis lytiniu švietimu kuo jaunesniame amžiuje.
10. Įgyvendinti prevencines alkoholio, rūkymo ir narkotinių medžiagų programas.
11. Skatinti jaunų žmonių verslumą juos labiau informuojant apie verslo galimybes; skatinti vietos verslininkų ir jaunimo bendradarbiavimą.
Su Biržų rajono savivaldybės jaunimo problematikos tyrimo ataskaita galite susipažinti čia.
Biržų rajono savivaldybės informacija