![Pasitarimas dėl atliekų tvarkymo ir administravimo](/data/public/thumbnails/2021/07/resize_600x600_atlieku-tvarkymas-alytuje-69756834.jpg)
Liepos 1 d. Biržų rajono savivaldybėje vyko pasitarimas atliekų tvarkymo bei atliekų sistemos administravimo klausimais. Pasitarime dalyvavo Biržų rajono savivaldybės meras Vytas Jareckas, mero pavaduotoja Audronė Garšvaitė, Savivaldybės administracijos direktorė Irutė Varzienė , Savivaldybės ekologė Jurgita Bruniuvienė bei seniūnijų seniūnai.
Savivaldybės ir seniūnijų vadovai aptarė aktualius atliekų tvarkymo, rūšiavimo ir gabenimo klausimus su PRATC vadovu Gintautu Uliu ir šios įmonės specialistais bei atliekų vežėjo UAB „Ecoservice“ projektų vadybininke Orinta Mauraite.
Administravimas
Pasitarimo metu buvo kalbama apie atliekų tvarkymo plano 2021-2026 metams rengimą. Dėl plano ruošimo iškyla klausimų, nes dar nėra patvirtintas visos Lietuvos valstybinis atliekų tvarkymo planas, tad neaišku, kur sudėti prioritetus ir į ką atsižvelgti planuojant atliekų tvarkymą rajone.
PRATC atstovai sakė, kad metai buvo nenuostolingi, skolininkų ir nemokių Biržų rajono gyventojų yra tik 3 procentai. Tai vienas iš mažiausių rodiklių, lyginant su kitais rajonais. Tačiau, anot PRATC atstovų, prognozės kitiems metams ne tokios optimistinės, nes didės taršos mokestis, brangs stambiųjų atliekų deginimo kaštai. Tad neišvengiamai didės ir rinkliava. PRATC atliks skaičiavimus, pagrįs, kodėl mokestis bus didinamas ir tik tada pateiks projektą tvirtinti Savivaldybės tarybai.
Ulys pasakojo, kad stambiagabaričių atliekų aikštelėje planuojama įsigyti svėrimo įrangą ir ji bus naudojama ne tik priimant ir apskaitant atliekas, bet ir parduodant kompostą. Kitais metais taip pat planuojama įrengti mainų punktus, į kuriuos gyventojai galės atvežti panaudotus, bet dar tinkamus ir veikiančius daiktus.
Konteineriai
Savivaldybės vadovus domino atliekų tvarkymo infrastruktūros plėtra. Jie atkreipė dėmesį, kad trūksta konteinerių tekstilės gaminiams. Jų visai nėra seniūnijose, o tie, kurie išdėstyti mieste, kaip mat užpildomi. Susitikimo metu aptartos galimybės įsigyti daugiau atliekų konteinerių tekstilės gaminiams ir juos pastatyti seniūnijose bei plėsti jau esančių konteinerių skaičių Biržų mieste.
Seniūnai atkreipė dėmesį, kad pakėlus ir išpylus konteinerius, po jais būtų sutvarkoma žemė, nes aplinką tvarkantys seniūnijų darbuotojai negali patys perstumdyti konteinerių, kad po jais sušluotų ar surinktų išbyrėjusias šiukšles. UAB ,,Ecoservice projektai“ atstovė pažadėjo, kad ši problema bus išspręsta.
Numatoma įsigyti atliekų konteinerių maisto atliekų rūšiavimui.
Kiek liūdnesnė žinia – baigėsi komposto konteinerių dalijimo projektas. Jo metu Biržų rajono savivaldybėje buvo išdalinta 1970 komposto konteinerių. Pasibaigus projektui, komposto konteinerius gyventojams teks įsigyti už savo lėšas.
Susitikimo metu buvo atkreiptas dėmesys, kad jau laikas atnaujinti informaciją šalia atliekų konteinerių aikštelių ir ant pačių konteinerių. Aptarta situacija, kad vėl daugėja prie konteinerių paliekamų atliekų maišelių. Buvo manoma, kad vyresnio amžiaus žmonės negali atidaryti konteinerių dangčių, tačiau po apklausos įsitikinta, kad gyventojai per COVID epidemiją tiesiog vengė sukioti atliekų konteinerių dangčių rankenėles, būgštaudami užsikrėsti virusu.
Kontrolė
Užėjus kalbai apie atliekų konteinerius, nagrinėta problema, kad gyventojai ir netgi įmonės meta atliekas į bendro naudojimo mišrių atliekų konteinerius, o „taupo“ individualaus naudojimo konteinerius. PRATC specialistai sakė, kad įdiegta sistema, iš kurios matyti, kaip pildomas, kada išvežamas kiekvienas atliekų konteineris, ir kyla pagrįstų įtarimų, kai individualūs konteineriai stovi nenaudojami mėnesių mėnesiais, tačiau šalia esantys bendrojo naudojimo konteineriai nuolat perpildomi.
Susitikimo metu buvo įvardinti konkretūs atvejai, kuomet individualių valdų savininkai ir įmonės atliekas pylė į bendro naudojimo konteinerius. PRATC dirba specialistas, kuris vykdo kontrolės funkcijas ir stebi, kaip užpildomi, kada išvežami atliekų konteineriai, tad gyventojai ar įmonės, metantys atliekas į bendro naudojimo konteinerius, neturėtų nustebti, jei kada nors sulauks „kontrolieriaus“ vizito.
Beje, užsienio šalyse atliekų surinkimo sistema yra trigubai arba dvigubai brangesnė, nei Lietuvoje. Baudos už atliekų surinkimo ar rūšiavimo reikalavimų pažeidimus taip pat milžiniškos. Tad nenuostabu, kad užsienyje, kur ši sistema veikia jau kelis dešimtmečius, gyventojai atliekas preciziškai rūšiuoja, ir tai daro ne tik vengdami baudų. Valstybė už gerą rūšiavimą taip pat skatina gyventojus ar įmones mažindama mokesčius ir pan.
Biržų rajono savivaldybės informacija