Pradžia Biržų rajono savivaldybė
Pradžia

Prasmingas susitikimas Pasvaliečių kaime

Prasmingas susitikimas Pasvaliečių kaime L. Valatkienės nuotr.

Kovo 28 d. popietę Pasvaliečiuose įvyko susitikimas su menininke, žurnaliste Lilija Valatkiene ir kultūrologu, žurnalistu, visuomenės veikėju, inžinieriumi Vytautu Jonu Juška. Biržiečiams šie gyvenimo ir kūrybos bendražygiai jau yra pažįstami – 2019 m. L. Valatkienė ir V. J. Juška Biržų miesto šventės metu yra apdovanoti A. Macijausko premija, o Biržų krašto muziejuje „Sėla“ nuo vasario 15 d. visą mėnesį veikė bendra judviejų paroda „Saga apie Lietuvą“, sulaukusi itin didelio muziejaus lankytojų dėmesio.

Pasvaliečiai – neatsitiktinė žemė V. J. Juškai. Renginio svečiai susitikimą pradėjo nuo trumpo filmo, pristatančio judviejų unikalią parodą „Saga apie Lietuvą", pasakojančio apie lietuvių emigraciją, o V. J. Juška renginį tęsė kalbėdamas apie tai, kad Pasvaliečiai – jo tėvo Jono Juškos gimtasis kaimas, tad buvusio kaimo gyventojo sūnus vis kartojo, kad šis susitikimas – tai jo dvasinis grįžimas į protėvių žemę.

J. Juška gimė ir augo ne Lietuvoje – Anglija ir Australija yra jo gimimo, vaikystės, brandos ir gyvenimo vietos. Jis – buvęs ilgametis Australijos lietuvių bendruomenės pirmininkas, prieš 12 metų grįžęs gyventi į Lietuvą.

„Australijoje turėjau viską, tačiau stigo vieno dalyko – nejaučiau žemės po kojomis. Aš norėjau gyventi ten, kur gyventi iš manęs buvo atimta galimybė, kai tėvas turėjo karo metais emigruoti iš Lietuvos. Ir dabar visuomet, kai atvažiuoju į Biržus, širdy kažkas suvirpa. Jaučiu tą dvasinį siūlą su gimtąja tėvo žeme“, – jautriai kalbėjo renginio svečias.

Jonas Juška iš Lietuvos pasitraukė 1944 m. į Vokietiją, vėliau – į Australiją. Iki to laiko jis buvo šaulys, du metus mokėsi vargonauti pas Antaną Strazdą, o jo, kaip vargoninko, darbo vieta buvo Biržų Šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje. Emigracijoje jis niekada neapleido lietuviškos dainos, lietuvių kalbos, lietuviško žodžio. Pasak jo sūnaus V. J. Juškos, šeimoje augę 4 vaikai buvo mokomi lietuviškai, o Juškų namuose lietuvybės puoselėjimas visuomet buvo itin svarbus šeimos gyvenimo aspektas.

J. Juška taip pat pasakojo, kad žymusis Antanas Macijauskas, taipogi lietuvybės puoselėtojas, kilęs iš to pačio Pasvaliečių kaimo, yra jo pirmos eilės trečios kartos pusbrolis iš tėvo mamos Rozalijos Zajarskaitės-Juškienės pusės.

„Tik tada, kai mums su Lilija buvo paskirta A. Macijausko premija, plačiau pradėjau domėtis jo asmenybe. Tai, kad esame giminės, ir abu – inžinieriai, man buvo didelis atradimas. Esu labai dėkingas visiems susirinkusiems. Šio susitikimo norėjau labai senai. Galvojome, kad jei ateis keli žmonės, bus labai gerai. O jūsų tiek daug, o ir giminų, pasirodo, atvyko. Esu labai sujaudintas“, taip renginio pabaigoje dėkojo V. J. Juška.

Bendruomenišką ir giminišką susitikimo dvasią palaikė Smilgių kaimo moterų ansamblis „Smilgė“, kaimo žmonių vaišės, gražūs ir prasmingi sveikinimo bei padėkos žodžiai.

Biržų r. savivaldybės Jurgio Bielinio viešosios bibliotekos Pasvaliečių filialo bibliotekininkės Aušros Ūselienės ir Biržų r. savivaldybės iniciatyva organizuoto renginio svečiai kartu su savivaldybės atstovais – administracijos direktorės pavaduotoja Astra Korsakiene ir Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyr. specialiste Lina Vireliūniene aplankė ir Pasvaliečių kaime esantį kryžių, pastatytą A. Macijausko atminimui, ir žymintį kaimo pradžią.

Biržų r. savivaldybės Jurgio Bielinio viešosios bibliotekos informacija