Lapkričio 16 d. Savivaldybės vadovai ir Viešųjų pirkimų skyriaus darbuotojai dalyvavo nuotoliniame UAB „Mano konkursas“ organizuotame Viešųjų pirkimų įstatymo pakeitimo projekto, kuriame numatyta nemažai naujovių, pristatyme.
Viešųjų pirkimų įstatymo (VPĮ) pakeitimo projektas, apimantis viešųjų pirkimų centralizavimą ir mažos vertės pirkimų supaprastinimą, sulaukė daug dėmesio ir buvo koreguotas dviejų kadencijų Vyriausybės ir Seimo atstovų. Valstybės vadovui pagaliau pasirašius įstatymo pataisas reikšmingiems viešųjų pirkimų pokyčiams uždegta žalia šviesa. Pirmieji jų įsigalios jau nuo 2022 m. sausio 1 d. Centralizuoti pirkimai turės būti vykdomi nuo 2023 sausio 1 d.
Nuotolinio susitikimo metu buvo ne tik pristatyti Viešųjų pirkimų įstatymo pakeitimai, bet taip pat įvardinti viešųjų pirkimų proceso centralizavimui keliami tikslai, pateikta įgyvendinimo struktūra, preliminarūs kaštai bei apžvelgta esama viešųjų pirkimų situacija Biržų rajono savivaldybėje.
Gintautas Moška, UAB „Mano konkursas“ vadovas, viešųjų pirkimų ekspertas, vykdęs pristatymą, džiaugėsi, kad Biržų rajono savivaldybė yra viena iš 8 pirmųjų savivaldybių Lietuvoje, pradedančių viešųjų pirkimų centralizavimo procesą. Taip pat Gintautas Moška pastebėjo, kad Biržų rajono savivaldybėje patiriamos sąnaudos pirkimams yra vienos mažiausių iš vertintų savivaldybių. Įsigyjant prekių, paslaugų ir darbų už 1 000 eurų Biržų rajono savivaldybėje išleidžiamas 54,70 euras, kai tuo tarpu vidutiniškai Lietuvoje - 71 euras.
Reformos ašis – centrinių perkančiųjų steigimas
Naujose įstatymo nuostatose numatyta centralizuoti viešųjų pirkimų procesą ir steigti kompetencijų centrus kuriant didesnį centrinių perkančiųjų organizacijų tinklą. Sprendimus dėl centrinių perkančiųjų steigimo turi priimti Vyriausybė ar jos įgaliotos institucijos, savivaldybių tarybos ir valstybės bei savivaldybės įmonės, kuriose savivaldybei ar valstybei priklausančios akcijos sudaro daugiau kaip pusę balsų. Priimti sprendimai lems, kiek po įstatymo įsigaliojimo šalyje atsiras centrinių perkančiųjų organizacijų. Viešųjų pirkimų tarnybos duomenimis, 2020 m. viešuosius pirkimus vykdė 3 940 perkančiųjų organizacijų ir veikė tik 8 centrinės perkančiosios organizacijos.
Didžiausi iššūkiai laukia 60 Lietuvos savivaldybių ir jų kontroliuojamų perkančiųjų organizacijų, kurių daugiau nei 2 000. Pagal naujas įstatymo nuostatas, kiekviena savivaldybė turės užtikrinti, jog jų kontroliuojamos organizacijos pirkimus, kurių sutarties vertė viršija 15 000 eurų be PVM, atliktų per centrinę perkančiąją organizaciją.
Šis pokytis įsigalioja nuo 2023 m. sausio 1 d., todėl Biržų rajono savivaldybė, norėdama spėti pasirengti, ėmėsi veiksmų jau š.m. gegužės mėnesį. Biržų rajono savivaldybės administracija 2021 m. gegužės 25 d. pasirašė sutartį, Nr. SRV-201 su UAB „Mano konkursas“ dėl Biržų rajono savivaldybės administracijos ir jai pavaldžių įstaigų viešųjų pirkimų procesų analizės ir centralizavimo strategijos parengimo paslaugos. Paslaugos teikimo etapai: I etapas – informacijos rinkimas, II etapas – surinktos informacijos analizė, III etapas – viešųjų pirkimų strategijos rengimas bei pristatymas. Nuotoliniame susitikime su UAB „Mano konkursas“ buvo pristatyta Biržų rajono savivaldybės administracijos ir jai pavaldžių įstaigų viešųjų pirkimų procesų analizės ir centralizavimo strategijos galimybių studija. Ši informacija savivaldybės administracijai ir tarybai padės priimti sprendimą dėl centralizavimo ir pasirinkti tinkamiausią pertvarkymo strategiją.
Labai mažoms perkančiosioms organizacijoms taikomos išimtys
Siekiant pagelbėti mažoms perkančiosioms organizacijoms ir atlaisvinti jas nuo perteklinių viešųjų pirkimų procedūrų, VPĮ pakeitimais numatyta, kad įstatymo reikalavimai gali būti netaikomi organizacijoms, kurių per einamuosius finansinius metus sudaromų sutarčių bendra vertė neviršija 30 000 eurų be PVM. Tokioms perkančiosioms organizacijoms išlieka prievolė užtikrinti, kad vykdant pirkimus būtų laikomasi VPĮ numatytų principų, ir teikti vykdytų pirkimų ataskaitas. Ši įstatymo nuostata įsigalioja nuo kitų metų sausio 1 d.
Pirkimų specialistams išduodami pažymėjimai
Įstatymo pakeitimais priimta, kad nuo 2022 m. liepos 1 d. bus pradedamos tikrinti viešųjų pirkimų specialistų žinios ir išduodami bei pratęsiami penkeriems metams viešųjų pirkimų specialisto pažymėjimai. Nuo 2023 m. pirkimo komisijoje turės būti bent vienas asmuo, turintis šį pažymėjimą.
Statistinei perkančiajai organizacijai, atliekančiai tik mažos vertės pirkimus, nebus prievolės turėti tokį viešųjų pirkimų specialistą. Nebent pati perkančioji organizacija savo tvarkos apraše mažos vertės pirkimams vykdyti bus numačiusi steigti viešojo pirkimo komisiją.
Su detaliu Viešųjų pirkimų įstatymo pakeitimų sąrašu galite susipažinti čia:
Įsigalioja Viešųjų pirkimų įstatymo pataisos | Viešųjų pirkimų tarnyba (lrv.lt)
Biržų rajono savivaldybės ir UAB „Mano konkursas“ informacija