Istorikė dr. Ingrida Jakubavičienė kviečia prisiminti lietuvių išeivijos dailininkę ir rašytoją Mariją Tūbelytę-Kuhlmann. Gimusi Kaune, ryškių valstybės ir visuomenės veikėjų Juozo ir Jadvygos Tūbelių šeimoje, Marija augo ir brendo iškiliausių Lietuvos politinio elito atstovų aplinkoje. M. Tūbelytė vaikystėje susidomėjo daile, tačiau tuo pat metu ji pamėgo literatūrą ir ėmė svajoti apie rašytojos profesiją. 1940 m. birželio 15 d. prasidėjusi Lietuvos okupacija sugriovė Marijos svajones. Ji kartu su motina buvo priversta gelbėtis nuo gresiančio raudonojo teroro ir emigruoti į Jungtines Amerikos Valstijas.
Atvykusi į JAV M. Tūbelytė pradėjo studijuoti meno istoriją, tačiau 1945 m. ji vėl grįžo prie tapybos pamokų ir įstojo į meno mokyklą „Art Students League“ Niujorke. Čia ji atrado savo meninį stilių – primityvizmą. M. Tūbelytė-Kuhlmann tapo profesionalia dailininke, daug tapė, rengė parodas JAV, Taivane ir Japonijoje. Šiuo etapu ji iš naujo atrado literatūrinį talentą, ėmė rašyti noveles, kurias spausdino literatūriniai žurnalai.
Neišsipildžiusi M. Tūbelytės-Kuhlmann svajonė – surengti savo tapybos darbų parodą gimtajame Kaune. Šią motinos svajonę įgyvendino sūnus Peteris Kuhlmannas. Po motinos mirties paveldėtą tapybos darbų kolekciją – 66 paveikslus 2016 m. P. Kuhlmannas padovanojo Nacionaliniam M. K. Čiurlionio dailės muziejui. M. Tūbelytės-Kuhlmann restrospektyvinė paroda „Kelias į namus“ jau buvo eksponuota Istorinėje Prezidentūroje Kaune (2017), Rokiškio krašto muziejuje (2018), Kauno dailės gimnazijoje (2023), o dabar ji atkeliauja ir į Biržų krašto muziejų „Sėla“.
Kodėl politinio elito šeimos palikuonė pasirinko kūrybą? Kaip ji savo kūryboje įamžino tėvus – Juozą ir Jadvygą Tūbelius? Kodėl jos paveiksluose dažnas kelio į namus motyvas? Ką reiškia ryškios spalvos ir kamuoliniai debesys? Apie visa tai ir dar daugiau išgirsite paskaitoje.
Parodos pristatymas ir paskaita spalio 17 d. 17.30. maloniai kviečiame!