Pradžia Biržų rajono savivaldybė
Pradžia

Paskaita apie grožinę klimato kaitos literatūrą ir rašymo dirbtuvės „Besikeičiančios gamtos pajauta“

Paskaita apie grožinę klimato kaitos literatūrą ir rašymo dirbtuvės „Besikeičiančios gamtos pajauta“

Spalio 25 d. (penktadienį) kviečiame į Biržų rajono savivaldybės Jurgio Bielinio viešąją biblioteką kartu paminėti tarptautinę klimato kaitos dieną – 17:00 val. bibliotekos salėje vyks paskaita ir kūrybinės rašymo dirbtuvės. Užsiėmimą ves Vilniaus universiteto doktorantė Radvilė Musteikytė, tyrinėjanti fantastinę suomių klimato kaitos literatūrą.

Papildoma informacija: 

Paskaita. Vienai stichinei nelaimei sekant kitą, vis garsesnės kalbos apie klimato kaitą bei jos padarinius. Literatūra atliepia mūsų pasaulį – su besikeičiančia žmonių kasdienybe susijusios problemos persikelia taip pat ir į grožinius kūrinius. Be kita ko, jie gali mums padėti įsivaizduoti tolimas aplinkosauginės krizės pasekmes, pavyzdžiui, pasaulį, patvinusį dėl ištirpusių ledynų, arba tokį, kuriame švarus geriamasis vanduo yra tapęs prabangos preke. Tačiau 21 a. pradžioje įsibėgėjęs, vis ryškesnis bei naujas formas įgaunantis grožinės klimato kaitos literatūros (cli-fi) reiškinys toli gražu nebeapsiriboja galimų žmogaus sukeltos pasaulio pabaigos scenarijų surašymu ir niūriomis ateities vizijomis.

Kas yra grožinė klimato kaitos literatūra? Iš kur ir kodėl ji atsirado? Kokia ji būna, kaip įreikšmina besikeičiantį mūsų pasaulį? Kokie veikėjai veikia tokiuose kūriniuose? Kokios meninės strategijos bei siužetai pasitelkiami kreipti skaitytojo žvilgsnį link Žemės, jos gamtos ir vis opesnių realių problemų? Paskaitoje atsakymų į šiuos klausimus ieškosime lietuvių kalba prieinamos šiuolaikinės suomių literatūros akiratyje.

Dirbtuvės. Susipažinę su cli-fi teoriškai, leisimės į kūrybinį nuotykį. Patys rašydami eilėraštį arba miniatiūrą svarstysime, kaip išgyvename klimato krizę. Koks mūsų asmeninis santykis su gamta? Kaip jaučiamės stebėdami besikeičiančią aplinką, matydami gyvajam pasauliui daromą žalą ir nujausdami, jog to priežastis – žmonių padermė, mūsų gyvenimo būdas? Kaip visa tai sudėti į žodžius, kaip neigiamas emocijas paversti pozityviu kūrybiniu impulsu, o teigiamas ištransliuoti taip, kad įkvėptų ir kitą?

 

Biržų rajono savivaldybės Jurgio Bielinio viešosios bibliotekos informacija