![Ekstremalieji įvykiai, įvykę Biržų rajono savivaldybės teritorijoje 2021 metais](/data/public/thumbnails/2022/01/resize_600x600_vilniuje-skersines-gatveje-miske-rastas-sprogmuo-51c99fc6090c3.jpeg)
Biržų rajono savivaldybės teritorijoje per 2021 metus fiksuota 14 ekstremaliųjų įvykių – rasti sprogmenys. 2019 metais ir 2020 metais taip pat įvyko po 14 ekstremaliųjų įvykių – rasti sprogmenys. Didžioji dalis visų randamų sprogmenų – artilerijos sviediniai ir minosvaidžio minos. 82 mm minosvaidžio mina – vienas dažniausiai pasitaikančių sprogmenų. Užsilikę karo laikų sprogmenys dažniausiai randami pavasarį bei vasarą, gyventojai juos aptinka tvarkydami aplinką, vykdydami kasimo darbus, ruošdami dirvas sėjai.
Lietuvoje nuolat randama nuo Pirmojo ir Antrojo pasaulinių karų likusių nesprogusių sprogmenų, kasmet šalyje fiksuojama apie 600-800 ekstremaliųjų įvykių, kurių didžioji dalis (80-90 proc.) – sprogmenų radimas. Kiti pasitaikantys ekstremalieji įvykiai – gripo epidemija, afrikinis kiaulių maras, autoįvykis, įtartinas radinys, grasinimas įvykdyti teroro aktą bei kiti įvykiai.
Kaip elgtis radus sprogmenį
Radus sprogmenį elkitės atsakingai – jo nejudinkite, nelieskite ir jokiu būdu neardykite. Radę sprogmenį ar daiktą panašų į sprogmenį, gyventojai prašomi vietą pažymėti, įspėti aplinkinius ir paskambinti bendruoju pagalbos telefonu 112 bei pranešti tikslią sprogmens radimo vietą.
Nuo įtartino daikto ar sprogmens visada pasitraukite tuo pačiu keliu, kuriuo priėjote. Nueikite kuo toliau ir pasislėpkite už patvarios konstrukcijos, geriausia - pastato. Kol atvyks policija, pasistenkite, kad į pavojingą teritoriją nepatektų kiti asmenys. Tik Jūs galite nurodyti įtartino daikto ar sprogmens tikslią buvimo vietą ir apibūdinti jį, todėl jūsų buvimas saugiu atstumu nuo galimai pavojingos teritorijos yra būtinas. Operatyviai atvykę kariai išminuotojai sprogmenį saugiai išsiveš arba sunaikins vietoje.
Parengta pagal Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie VRM informaciją