Įvyko Biržų rajono savivaldybės tarpinstitucinės grupės pasitarimas. Pasitarime dalyvavo grupės nariai: Savivaldybės poliklinikos vaikų ligų gydytoja Jurgita Augustinavičienė, Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė, grupės sekretorė Loreta Baronienė, Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos Biržų rajone vyriausioji specialistė Giedra Gedvilienė, Biržų švietimo pagalbos tarnybos direktorė Audronė Januševičiutė, Biržų rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorė Justina Kasakauskienė, Socialinės paramos skyriaus vedėjas Kęstutis Knizikevičius, Socialinių paslaugų centro atvejo vadybininkė Indra Leliukė, tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatorė Ina Romanova, bei kviestiniai svečiai: Biržų rajono savivaldybės mero pavaduotoja A. Garšvaitė, Biržų rajono socialinių paslaugų centro direktorė Jolanta Jasinskytė, Biržų r. Vabalninko Balio Sruogos gimnazijos direktorė Deimantė Žalinkevičienė, Šeimos konferencijos koordinatorė Kristina Pikūnė.
Pasitarimo metu buvo svarstyti klausimai dėl Šeimos konferencijos metodo taikymo Biržų rajono savivaldybėje, pavėžėjimo paslaugos poreikio šeimoms, vaikų dienos centro poreikio Vabalninko seniūnijoje ir vaikų psichiatro poreikio Biržų rajono savivaldybėje.
Pastebėta, kad pavėžėjimo paslaugos poreikis didėja. Į Savivaldybės darbuotojus žmonės kreipiasi dėl pavėžėjimo į gydymo ar kitas įstaigas. J. Jasinskytė paaiškino, kad pavėžėjimas šeimoms, kurioms teikiamos Socialinių paslaugų centro paslaugos, yra teikiamas. Paslaugos teikiamos nuvykimui į gydymo įstaigą, į vaiko raidos centrą. Problema kyla, kai pavėžėjimo paslauga reikalinga asmenims, kuriems Socialinių paslaugų centro paslaugos nėra teikiamos. Todėl, anot J. Jasinskytės, reikėtų spręsti, kaip pagelbėti tokiems gyventojams. K.Knizikevičius pasiūlė, jog šias paslaugas būtų galima teikti visiems numatant pavėžėjimo paslaugos įkainius, kurie priklausytų nuo asmens gaunamų pajamų. Informaciją nutarta perduoti Socialinės paramos skyriui, kuris paruoš sprendimo projektą dėl gaunamų pajamų ir paslaugos kainos koreliacijos.
Pasitarimo metu taip pat buvo pristatytas Šeimos konferencijos metodas ir metodo taikymo Biržų rajono savivaldybėje patirtis. Teisinis pagrindas taikyti Šeimos konferencijos metodą Savivaldybėje yra, šeimos konferencijos metodas minimas Atvejo vadybos tvarkos apraše, taip pat Savivaldybėje yra specialistas, gebantis šį metodą taikyti. Tačiau reikia nustatyti, ar tokios paslaugos poreikis Savivaldybėje yra, koks jis ir kaip būtų galima šią paslaugą finansuoti. I. Leliukės nuomone, dėmesys prevencinėms priemonėms rajone stiprėja. Taip pat teigė, kad Šeimos konferencijos metodas galėtų būti nukreiptas į tas šeimas, kurioms nėra taikoma atvejo vadyba. G. Gedvilienė pritarė ir antrino, kad vaiko teisių specialistai taip pat susiduria su šeimomis, kurioms tokios paslaugos būtų reikalingos. Klaipėdoje ši paslauga finansuojama per Socialinių paslaugų centrą, Marijampolėje – per bendruomeninius šeimos namus. Šį klausimą nutarta svarstyti šių metų spalio-lapkričio mėnesiais, kuomet bus sudaroma 2022 metų lėšų paskirstymo sąmata.
Pasitarimo metu taip pat svarstytas vaikų dienos centro poreikis Vabalninke. Nuo šių metų veiklos nebetęsia vienintelis ten buvęs Vabalninko vaikų dienos centras „Vilties šviesa“. Vabalninko seniūnijoje vaikams trūksta užimtumo. Į tai reaguodama Vabalninko B. Sruogos gimnazijos direktorė D. Žalinkevičienė pristatė planus nuo šių metų rugsėjo 1 dienos mokykloje plėsti popamokinę veiklą. Gimnazijoje planuojama įrengti patalpas prailgintai grupei, virtuvėlę. Tačiau paklausta kas, žvelgiant iš vaiko perspektyvos, būtų geriau: ar kai popamokinis užimtumas organizuojamas vaiko dienos centre, ar kai mokykloje, gimnazijos direktorė D. Žalinkevičienė teigė, kad, jos nuomone, po pamokų vaikai nori eiti iš mokyklos, pakeisti aplinką. Todėl numatyta, kad prailgintos dienos grupė veiktų kitose patalpose, kurios priklauso gimnazijai.Vabalninko seniūnas L. Brazdžionis komentavo, kad patalpas vaikų užimtumui vykdyti Vabalninko seniūnijoje galėtų suteikti ir seniūnija. Nutarta šį klausimą svarstyti vėliau, geriau įvertinus finansines galimybes ir tai, kuri alternatyva būtų labiau priimtina vaikams.
Paskutinis pasitarimo metu svarstytas klausimas – vaikų psichiatro paslaugų poreikis Biržų rajono savivaldybėje. Svarstyta galimybė šias paslaugas teikti nuotoliniu būdu, kadangi šios paslaugos karantino metu nuotoliniu būdu buvo teikiamos suaugusiems ir pasiteisino. Šiuo metu Biržų rajono vaikams psichiatro paslaugos teikiamos tik Panevėžyje, tad, pradėjus šias paslaugas teikti nuotoliniu būdu, būtų išvengta ir pavėžėjimo paslaugos poreikio. Nutarta pasidomėti, ar vaikų psichiatro konsultacijos nuotoliniu būdu vykdomos kitose savivaldybėse ir ar vaikams jos lygiai taip pat veiksmingos kaip ir suaugusiems.
Biržų rajono savivaldybės informacija