Nuo 2021 m. sausio 1 d. įsigaliojo Lietuvos Respublikos tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo 19 straipsnio (Tabako gaminių vartojimo ribojimas) pakeitimas, kuris nustatė papildomus draudimus ir ribojimus rūkymui daugiabučiuose gyvenamuosiuose namuose.
Pagal įstatymo reikalavimus pastato (buto) savininkas ar kitas fizinis asmuo, kuris naudojasi pastatu (butu) ir jame rūko, privalo užtikrinti, kad tabako dūmai nepatektų į kito savininko pastato (buto) patalpas bei į to paties buto patalpas.
Pagal Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro patvirtintą aprašą, daugiabučio namo gyventojas gali pareikšti prieštaravimą dėl rūkymo daugiabučio namo balkonuose, terasose ir lodžijose, nuosavybės teise priklausančiuose atskiriems savininkams.
Įstatyme nustatyta, kad rūkyti draudžiama:
- bendrosios dalinės nuosavybės teise priklausančiose gyvenamosiose patalpose (taikoma bendrai voniai, tualetui, koridoriui ir kitoms bendroms patalpoms bute, kurio kambariai priklauso atskiriems savininkams);
- kitose bendrosios dalinės nuosavybės teisės patalpose ir kitose pastato dalyse (taikoma bendroms namo laiptinėms, koridoriams, rūsiams, palėpėms, virtuvėms, tualetams ir pan.);
- daugiabučių namų balkonuose, terasose, lodžijose, nuosavybės teise priklausančiuose atskiriems savininkams, kai bent vienas namo gyventojas prieštarauja rūkymui.
Istatymas savaime neuždraudžia rūkyti balkonuose. Draudimas rūkyti balkonuose atsiranda tada, kai bent vienas daugiabučio gyventojas pareiškia prieštaravimą rūkymui.
Šios įstatymo nuostatos įgyvendinamo žingsniai:
Pirma, daugiabučio namo gyventojas, prieštaraujantis kaimyno rūkymui, turi kreiptis į savo kaimyną ir paprašyti, kad kaimynas nerūkytų.
Antra, jeigu kaimynas nekreipia dėmesio ir toliau rūko, daugiabučio namo gyventojas kreipiasi į savivaldybę pagal daugiabučio gyvenamąją vietą ir pareiškia apie prieštaravimą rūkymui daugiabutyje.
Trečia, savivaldybės administracijos direktorius įsakymu paskelbia, kad to daugiabučio namo balkonuose, terasose ir lodžijose, nuosavybės teise priklausančiuose atskiriems savininkams, draudžiama rūkyti. Įsakymas įsigalioja ne vėliau kaip per 15 darbo dienų nuo įsakymo priėmimo dienos, per šį laikotarpį daugiabutis yra pažymimas informaciniais ženklais, nurodančiais, kad draudžiama rūkyti šio namo balkonuose bei informuojama daugiabučio bendrija.
Kartu su skundu turi būti pateikti duomenys, patvirtinantys rūkymo daugiabučio namo balkone, terasoje, lodžijoje faktą ir aplinkybes, pavyzdžiui, nuotraukos, filmuota medžiaga.
Gavus asmens prieštaravimą, Savivaldybės administracijos direktorius įsakymu uždraudžia rūkyti daugiabučiame name. Uždraudus rūkyti daugiabučiame name, Savivaldybės administracija informuos daugiabučio namo bendrojo naudojimo objektų administratorių, jungtinės veiklos sutartimi įgaliotą asmenį, daugiabučio namo savininkų bendriją ar kitą už namo bendrojo naudojimo objektų valdymą atsakingą asmenį, kurie privalės informuoti daugiabučio namo butų ir kitų patalpų savininkus apie nustatytą draudimą bei įrengti informacinius ženklus.
Draudimas rūkyti daugiabutyje gali būti pašalintas esant vienai iš trijų aplinkybių:
1) namo gyventojas atšaukia savo pareiškimą;
2) daugiabučio namo gyventojas, pareiškęs prieštaravimą, pakeičia gyvenamąją vietą;
3) praėjus 6 mėnesiams nuo daugiabučio namo gyventojo, nedeklaravusio gyvenamosios vietos tame daugiabučiame name, pranešimo dėl prieštaravimo pareiškimo pateikimo dienos.
Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 590 straipsnio 5 dalyje nurodoma, kad Administracinių nusižengimų teisena dėl šio kodekso 492 straipsnio 1, 2 dalyse numatytų administracinių nusižengimų (draudimo rūkyti pažeidimai), rūkymo daugiabučių namų balkonuose, terasose, lodžijose, nuosavybės teise priklausančiuose atskiriems savininkams, kai bent vienas namo gyventojas prieštarauja rūkymui, pradedama tik pagal to daugiabučio namo gyventojo, deklaravusio gyvenamąją vietą tame daugiabučiame name, arba asmens, gyvenančio tame daugiabučiame name ir Lietuvos Respublikos gyvenamosios vietos deklaravimo įstatymo nustatyta tvarka atleisto nuo pareigos deklaruoti gyvenamąją vietą, arba šio asmens įgalioto atstovo ar atstovo pagal įstatymą pareiškimą, su kuriuo turi būti pateikti duomenys, patvirtinantys rūkymo daugiabučio namo balkone, terasoje, lodžijoje faktą ir aplinkybes, išskyrus atvejus, kai šioje dalyje nurodyto administracinio nusižengimo teisena pradedama pagal šio straipsnio 1 dalį.
Tokiu atveju, kai informaciniais ženklais, draudžiančiais rūkyti balkonuose, pažymėtame daugiabutyje vis tiek rūkoma – kyla administracinė atsakomybė. Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 492 straipsnyje numatyta atsakomybė asmenims nesilaikantiems draudimo rūkyti. Jiems gali būti skirtas įspėjimas arba bauda nuo 20 iki 90 eurų.
Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo 19 straipsnio 8 dalyje nustatyta, kad policijos ar Savivaldybės administracijos pareigūno reikalavimu buto ar patalpos savininkas arba kitų daiktinių teisių turėtojas turi šiam pareigūnui nurodyti asmens, kuris rūkė buto ar patalpos balkone, terasoje, lodžijoje, duomenis (vardą, pavardę ir gyvenamosios vietos adresą). Nenurodęs asmens, kuris rūkė buto ar patalpos balkone, terasoje, lodžijoje, duomenų, asmuo atsako pagal Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 492 straipsnį ir jam gali būti skirta bauda nuo 30 iki 120 eurų.
Labai svarbu yra tai, kad tam, kad kiltų administracinė atsakomybė, turi būti įrodymai, kad asmuo vis tiek rūko, pavyzdžiui, nuotraukos, filmuota medžiaga.
LIETUVOS RESPUBLIKOS TABAKO, TABAKO GAMINIŲ IR SU JAIS SUSIJUSIŲ GAMINIŲ KONTROLĖS ĮSTATYMAS